DOĞAYLA BÜTÜNLEŞ

Stresle Başa Çıkma İçin
Doğanın Faydaları

GİRİŞ

 

Hepimiz yaşamımızın bir noktasında mutlaka stres yaşarız. Stres, taşınma, iş, aile veya arkadaşlar da dahil olmak üzere pek çok sebepten ileri gelebilir. Stresle başa çıkmak, kendinizi iyi hissetmeniz ve stresin olumsuz etkilerinden uzak durmanız için oldukça önemlidir. Doğayla yakınlaşmak, stresi azaltmaya ve içsel gerilimi hafifletmeye yardımcı olabilir. Doğanın stresle başa çıkma konusundaki faydalarını keşfetmek için okumaya devam edin.

STRES NEDİR?

 

Stres, vücudunuzun tehdit veya baskı altında hissetmeye verdiği tepkidir. Bu meydana geldiğinde, vücudunuzdaki belirli kimyasallar ve hormonlarda artış meydana gelir ve bu da kaç ya da savaş reaksiyonuna neden olur. Her stres türü farklıdır ve düşük düzeydeki stres yararlı ya da motive edici bile olabilir. Gel gelelim, stres bazen ruh halinizi de etkileyebileceğinden stresi fark ettiğiniz anda onu azaltmanız önem taşır. Stresle başa çıkmak her zaman kolay görünmeyebilir, ancak günlük yaşamınızda stresi azaltmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz, doğanın gücünden yararlanmak da dahil olmak üzere bazı basit teknikler vardır.

STRES NASIL AZALTILIR?

 

Stresi azaltmanın ve iç gerginliğinizi gidermenin çeşitli yolları vardır. İşte sizin için hangisinin en iyi olduğunu görmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntem.

Araştırmalar, doğada ve yeşil alanlarda bulunmanın stresi azaltmaya ve sizi sakinleştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Stresli bir gün geçirdiyseniz, parkta veya ormanlık alanda yürüyüşe çıkmayı deneyin ve doğadaki manzara ve seslerin keyfini çıkarın. Kendinizi doğaya daha yakın ve daha az stresli hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.


Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz vücudunuzdaki stres hormonlarını düşürür ve endorfin salgılanmasına yardımcı olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Yoga gibi, beden ve nefes farkındalığınızı artırarak stresi azaltmaya yardımcı olan rahatlama egzersizleri de vardır. Bu egzersizler sayesinde doğanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bir mum yakın

Uçucu yağlar kullanmak veya kokulu mumlar yakmak stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Doğada bulunan en sakinleştirici kokulardan bazıları lavanta, gül, bergamot, ylang ylang ve benzerleridir. Bunları sıcak bir banyoya da ekleyebilir veya bu kokuları içeren ürünlere yönelebilirsiniz.

Rahatlatıcı bir banyo yapın veya duş alın

Genellikle sıcak bir banyo veya duş almak bizi rahatlatır ve stres yönetimine yardımcı olur. Farkında olmayabilirsiniz ama bu, doğayı evinize getirmenin bir yoludur. Akan suyun sesi ve duş jelleri ile köpük banyolarının rahatlatıcı kokuları sizi doğaya daha da yakınlaştırır. Daha çok rahatlamak için banyonuzda dinlendirici esansiyel yağlar veya esansiyel yağlar veya bu yağları içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

ÖNERİLENLER

PALMOLIVE AROMA SENSATIONS

 

KEŞFET

Doğayla Bütünleş

Devamını Oku

Kokular & İçerikler

Devamını Oku