DOĞAYLA BÜTÜNLEŞ

Doğanın ve Farkındalığın Önemi

GİRİŞ

 

Zindelik, hızla hayatımızın önemli bir parçası haline geliyor. İnsanların kendilerine ve çevrelerine daha bağlı hissetmelerine yardımcı olur. Özellikle de giderek daha talepkâr hale gelen ve yaşamdan soyutlanmanın kolay olduğu bir dünyada bizi sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur.

ZİNDELİK NEDİR?

 

Zindelik, sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam için farkındalık kazanmanın ve seçimler yapmanın aktif süreci olarak tanımlanır. Sadece hastalıklardan uzak olmakla ilgili değildir, hayatınızın her yönüyle ilgilenen sürekli değişen bir büyüme ve gelişme sürecidir, bu yüzden çok önemlidir. Zindelik genellikle altı farklı alana, bazen de 12 farklı alana ayrılır. Bu yazımızda sizlere sağlıklı yaşamın ne olduğuna ve bu yönde nasıl ilerleyebileceğiniz konusunda kapsamlı bir bakış açısı kazandırmak için sağlıklı yaşamın 8 alanını ele alacağız.

1. Fiziksel

Fiziksel esenlik, fiziksel sağlığımızın tüm yönleriyle ilgilidir. Bu, besin değeri yüksek yiyecekler tüketerek, yeterince uyuyarak ve egzersiz yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olmayı içerir. Yaptığınız egzersiz, doğayı ve manzarayı seyretmek için her gün yürüyüşe çıkmak gibi hafif bile olabilir. Fiziksel sağlık aynı zamanda vücudunuzu dinlemeyi ve hastalık veya yorgunluk belirtileri gösterdiğinde ona bakmayı da kapsar.

2. Zihinsel

Zihinsel sağlık, öğrenme, problem çözme ve yaratıcılık yoluyla dünyayla etkileşim kurmayı içerir. Bunu internette yeni şeyler öğrenmek, yeni bir bölüm okumak, kitap okumak, el işi yapmak, tiyatroya gitmek veya sağlıklı bir yürüyüşe çıktığınızda etrafınızdaki dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek gibi birçok şekilde yapabilirsiniz.

3. Duygusal

Duygusal sağlık tamamen duygularınızı anlamak, onları ifade etmekte özgür hissetmek ve stresle etkili bir şekilde başa çıkabilmekle ilgilidir. Farkındalık, bu konuda yardımcı olmak için çok faydalı bir araçtır. Sizin için hangisinin en iyi olduğunu görmek için deneyebileceğiniz birçok farkındalık egzersizi vardır. Bunlardan birkaçı yoga, tai-chi veya meditasyondur. Hatta duşta bile farkındalık pratiği yapabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:

  • Hiçbir elektronik cihazınızı banyoya yanınızda götürmeyin
  • Havlunuzu ve ihtiyacınız olan diğer tüm eşyaları hazırlayın, her bir eşyaya özenle davranın
  • Soyunurken, her bir giysi parçasına bir isim verin, sonra onları dikkatle ve özenle yere bırakın
  • Bedeninizin ve zihninizin iyiliği için nasıl duş alacağınızı ve temizleneceğinizi derinlemesine düşünün
  • Vücudunuza çarpan suyu hissedin, sıcak akan suyunuz olduğu için minnettar olun
  • Düşünceleriniz geçmişe ya da gelecekteki olaylara yönelebileceğinden, düşüncelerinize dikkat edin
  • Vücudunuzu her zamankinden farklı bir rutinde yıkayın
  • Duş jelinizin kokusunun vücudunuza dolmasına izin vermek için derin nefes alın
  • Duştan sonra kurulanın ve banyonuzu iyi durumda bırakın - bir sonraki duşunuz için hazır olun

Farkındalıkla yaşama arayışınıza başlamanıza yardımcı olacak birçok 'yeni başlayanlar için farkındalık' rehberini internette bulabilirsiniz.

4. Spiritüel

Spiritüel sağlık, anlam ve amaç bulmanıza yardımcı olacak bir dizi değeri keşfetmek ve geliştirmekle ilgilidir. Pek çok insan farkındalık egzersizlerinin kendi manevi anlamlarını bulmaya ve geliştirmeye yardımcı olduğunu düşünmektedir.

5. Sosyal

Sosyal sağlık, diğer insanlarla olan etkileşiminiz ve ilişkilerinizle ilgilenir. Bu, bağlantılar kurmak ve topluluklara ve diğer insanların yaşamlarına katkıda bulunmakla ilgilidir. Bu, aile, arkadaşlar ve romantik partnerlerden oluşan güvenilir bir destek ağı kurmak ve beslemek için çok önemli bir yoldur.

6. Çevresel

Çevresel sağlık, çevremize ve doğal ortamımıza saygılı bir yaşam tarzı sürmemiz için bize ilham verir. Doğa ve manzara bu sağlıklı yaşam biçiminin anahtarıdır. Doğanın içinde olmak ve onu takdir etmek bir farkındalık biçimi olabilir. Kendinizi daha sakin, daha az stresli ve hem kendinize hem de dünyaya daha bağlı hissetmenizi sağlayabilir. Tek başınıza yürüyüşe çıkmaya veya ormanda yürüyüşe çıkmaya çalışın ve doğanın seslerini, manzaralarını ve kokularını aktif olarak takdir edin. Havayı ve çiçekleri koklamak için zaman ayırın, sessiz olun ve kuşları ve ağaçların hışırtısını dinleyin. Kısa süre içinde kendinizi daha iyi ve daha bağlı hissedeceksiniz. Bahçeyle uğraşarak, evinizde bitkiler bulundurarak ve hatta doğal içerikli ürünler kullanarak da evinizde doğanın faydalarından yararlanabilirsiniz.Gözlerinizi kapatın ve doğanın hafif kokusunu içinize çekin.

7. Finansal

Finansal sağlık, finansal harcamalarınızı nasıl başarılı bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmekle ilgilidir. Para hayatımızda kritik bir rol oynadığından ve yeterince paraya sahip olmamak genel sağlığımızı etkileyebileceğinden bu gereklidir. Parayla nasıl çalışılacağını ve etkili bir şekilde nasıl bütçe yapılacağını öğrenmek gereksiz stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

8. İş

İş sağlığı, çalışma hayatınızın etrafında şekillenir. Bunun bir parçası da faydalı olmak, daha büyük bir amaca katkıda bulunmak ve bunun için takdir görmektir. İş, birçoğumuz için önemli bir stres faktörü olabilir, bu nedenle çalışma ortamınızın sizin için çalışmasını sağlamak için buna biraz odaklanmak önemlidir.

ÖNERİLENLER

PALMOLIVE AROMA SENSATIONS

 

KEŞFET

Doğayla Bütünleş

Devamını Oku

Kokular & İçerikler

Devamını Oku