ESANSLAR VE BİLEŞENLER

Doğal İçerikler ve Faydaları Sözlüğü

 

GİRİŞ

 

Doğanın bize öğretebileceği ve verebileceği çok şey var. Bu nedenle doğal cilt bakım ürünlerinde pek çok doğal içerik kullanılmaktadır. Bunlar birçok fayda sağlar ve bizleri doğayla yakınlaştırır. Dilerseniz bazı doğal bileşenlere bir göz atalım.

Badem

Bademin bize iyi geldiğini biliyoruz, içeriğinde bol miktarda sağlıklı yağ var ve bu da beslenme düzenimiz için muhteşem bir şey. Yine de badem daha ilginç bir özelliğe sahip. Akdeniz bölgesinde yetişen badem ağacının çiçeği güçlü bir antioksidan ve doğal cilt bakım ürünleri için mükemmel olan nemlendirici özellikler taşıyor. Üstelik tatlı ve enfes bir kokusu da var.

Aloe Vera

Kraliçe Kleopatra ve Nefertiti aloe veranın gençlik pınarı olduğunu düşünüyor ve ciltlerini güneşe karşı korumak için kullanıyorlardı. Aradan 3000 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen aloe veranın faydalarını o zamandan bildikleri anlaşılıyor. Günümüzde de aloe veranın doğal nemlendirici gibi başka birçok faydaya sahip olduğunu biliyoruz ve bu yüzden doğal cilt bakım ürünlerinde kullanılıyor.

Fesleğen

Pesto tek kelimeyle müthiş. Fesleğenin kaynağı İtalya olmasa bile onu makarna yemeklerinde severek tüketiyoruz. Kökeni Hindistan olabilir ancak Çin'de de kullanılmıştır. Eski Mısırlıların onu mumyalama ve koruma amaçlı bir bitki olarak kullandıklarını keşfettik. Artık yemek pişirmek için kullanılan bir bitkiden daha fazlası olduğunu biliyoruz. Cilt için fesleğen de dahil olmak üzere fesleğenin sağlığa birçok faydası vardır. İçerdiği faydalı bitki bileşikleri, sağlığınız için antioksidan, anti-enflamatuvar özelliklerin yanı sıra diğer pek çok fayda sağlıyor.

Bergamot

Bergamot bize bir yaz bahçesini hatırlatır. Bergamot portakal ağaçlarında yetişen narenciye meyvelerinin kabuklarından elde edilir. Bergamot kokusu inanılmaz derecede yatıştırıcı ve turunçgilimsidir ve içeriğindeki yağda antibakteriyel ve anti-enflamatuvar özelliklere sahip çeşitli maddeler bulunur, bu da onu doğal cilt bakım ürünleri için mükemmel bir ürün haline getirir.

Kamelya yağı

Alman botanikçi Englebert Kaempfer kamelyayı Japon Gülü olarak adlandırmıştır ve biz de ona katılıyoruz. Avrupa'da görülmeden yüzyıllar önce Çin ve Japonya bahçelerinde yetiştiriliyordu. O kadar çarpıcı bir çiçektir ki Japoncada 900 ismi olması şaşırtıcı değildir. Kamelya yağı, kamelya bitkisinin tohumlarından elde edilir ve yıllardır bir cilt mucizesi olarak bilinir çünkü doğal olarak nemlendirir ve cildinize destek ve esneklik kazandırmak için güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Narenciye

İster limon, misket limonu, mandalina veya portakal olsun, narenciyenin kendine özgü ve harika bir kokuya sahiptir. Vitaminler ve bitki bileşikleri açısından zengindirler ve anti-enflamatuvar ve antioksidan etkileri de dahil olmak üzere turunçgillerin birçok sağlıklı faydası vardır.

Kil

Kilin ilk çağlardan beri kavanozlar ve seramik süs eşyalarında kullanıldığını biliyoruz. Ancak kil, güzel seramik eserlerin yapımının yanı sıra, yüzlerce yıldır doğal cilt bakımında da kullanılmaktadır. Kil sabununun cildinizdeki kirleri temizleme, detoks yapma ve gözenekleri açma, cildinizi kurutmadan fazla yağı emme dahil pek çok faydası vardır.

Kakao

Koka, hepimizin sevdiği çikolatanın içeriğinden çok daha fazlasıdır. Ayrıca yaklaşık 3000 yıldır ilaçlarda da kullanılmaktadır. Kakaolu duş jeli ve kakaolu sabun gibi doğal cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında kakaonun birçok faydası olduğunu biliyoruz. Kakao yağı yüksek oranda yağ asidi içerdiğinden, genellikle cildinizi nemlendirme ve beslemenin yanı sıra elastikiyetini artırma özelliği için kullanılır.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi bize yaz adası tatillerini çağrıştırıyor olsa da bundan çok daha fazlasıdır. Yağı geleneksel olarak ham Hindistan cevizlerinden veya kurutulmuş Hindistan cevizi çekirdeklerinden yağın çıkarılmasıyla elde edilir. Cilt için Hindistan cevizi kullanırken, olası anti-enflamatuvar özellikler, doğal nemlendirme ve elbette Hindistan cevizinin muhteşem kokusu da dahil olmak üzere bir dizi faydasına tanık olacaksınız.

Esansiyel yağlar

İster stres ister masaj ya da rahatlatıcı bir banyoya ilave etmek için esansiyel yağ kullanıyor olun, onların bize iyi gelebileceğini biliyoruz. Esansiyel yağlar bitkilerden ve doğal kaynaklardan elde edilen bileşiklerdir ve kelimenin tam anlamıyla doğayla iç içedir. Bitkinin kokusunu ve tadını ya da 'özünü' yakalar ve 90'ın üzerinde farklı çeşitlere sahip olduklarını öğrenince şaşıracaksınız. Cilde yönelik esansiyel yağlar genellikle doğal cilt bakım ürünlerinde kullanılır ve lavanta, sandal ağacı, bergamot, gül, ylang-ylang, yasemin, limon ve diğerlerinin muhteşem kokularını içerebilir. Anti-enflamatuvar, yatıştırıcı veya canlandırıcı özellikler gibi birçok faydaları vardır. Esansiyel yağı uyku için de kullanabilirsiniz.

Kil

Kilin ilk çağlardan beri kavanozlar ve seramik süs eşyalarında kullanıldığını biliyoruz. Ancak kil, güzel seramik eserlerin yapımının yanı sıra, yüzlerce yıldır doğal cilt bakımında da kullanılmaktadır. Kil sabununun cildinizdeki kirleri temizleme, detoks yapma ve gözenekleri açmak, cildinizi kurutmadan fazla yağı emmek de dahil olmak üzere pek çok faydası vardır.

Greyfurt

Ekşi bir greyfurtu bir tutam şekerin muhteşem bir kahvaltı meyvesine dönüştürebileceğini biliyoruz, oysa greyfurt bundan çok daha fazlasıdır. Esansiyel yağı kabuğundan elde edilir ve birçok doğal cilt bakım ürününde kullanılmaktadır. Greyfurtun zengin besin içeriğinin yanı sıra antibakteriyel ve antioksidan özellikleri gibi birçok faydası da vardır. Ayrıca greyfurt, ürünlerde lezzetli aroması için de kullanılır.

Bal

Pikniklerde etrafımızda vızıldarlar ve çiçeklerin büyülü renklerini ortaya çıkarmak için vazgeçilmez olduklarını biliyoruz. Ayrıca tarih boyunca var olan balı da yaparlar. Her ne kadar günümüzde çaya çok yakışsa ve tatlı ve lezzetli bir kokusu olsa da balın sağlığa başka faydaları da var. Cilt için bal ayrıca antioksidan, antibakteriyel ve anti-enflamatuvar özellikleri için de kullanılmaktadır.

Yasemin

Yaseminin kendine özgü ve büyüleyici kokusu hafif bir esintiyle etrafa yayılır. O kadar belirgindir ki birçok ülkenin ulusal sembolü olarak bile kabul edilir. Hoş bir kokuya sahip olan yasemin, genellikle yasemin duş jeli ve yasemin sabununda kullanılır. Bunun dışında başka pek çok faydası da vardır. Yasemin yağı, doğal cilt bakımında faydalı olabilecek antiseptik ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

Lavanta

Mor çiçekleri ve duyularınıza hitap eden hoş kokusunu hepimiz çok severiz. Esansiyel yağı eski Mısır'da bile kullanılmıştır. Uyku ve cilt için lavanta gibi pek çok kullanım alanı ve faydası vardır ve genellikle lavanta duş jeli, lavanta el sabunu ve lavanta sabununda kullanılır. Yağı ciltteki bazı bakterileri bile öldürebilir ve ayrıca antifungal özelliklere sahiptir. Bu mükemmel yağ aynı zamanda enflamasyonu azaltabilir ve cildin temizlenmesine yardımcı olabilir. Güçlü bir antioksidandır ve yaraların iyileşmesine bile yardımcı olabilir.

Misket Limonu

Yemeklerde ve hatta biraz cin tonikte bile kullanılırlar. Aslında mütevazı misket limonu çok daha fazlasıdır. Arap tüccarların misket limonu ve limonu Hindistan'dan Doğu Akdeniz ülkelerine ve Afrika'ya yaklaşık MÖ. 1000 yılında götürdüklerini tahmin ediyoruz. Ayrıca C vitamini, antioksidanlar ve diğer besinler bakımından yüksek birer besin deposudur. Bağışıklığı güçlendirmek ve güçlü antioksidanları sayesinde cilt sağlığınızı desteklemek gibi pek çok faydası vardır.

Macadamia

Macadamia fıstığının hafif tereyağımsı aroması ve kremsi dokusu benzersizdir. Onu her haliyle seviyoruz ve beslenme düzenimizde harikalar yaratmasının yanı sıra pek çok başka faydası da var; bu da onu macadamia duş jeli gibi doğal cilt bakım ürünleri için mükemmel bir bileşen haline getiriyor. Macadamia yağı yağ asitleri ve potasyum açısından zengindir ve palmitoleik asit konsantrasyonunun cildi pürüzsüzleştirdiği düşünülmektedir. Yağ ayrıca saçınızın havadaki kirleticiler gibi şeylere maruz kaldığında iyileşmesine yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

Magnezyum

Vücudumuz olağanüstü bir makinedir ve magnezyumun faydalarından yararlanarak beden ve beyin sağlığımız için önemli bir rol oynar. Ayrıca vücudunuzda en bol bulunan dördüncü mineraldir. Bu muhteşem mineral aynı zamanda doğanın her yerinde bulunur. Magnezyum, cilt, uyku ve stres gibi pek çok alanda sunduğu faydaların yanı sıra magnezyum sabunu gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Vücudunuzdaki eksikliği cildinizin esnekliğini yitirmesine ve kurumasına neden olabilir.

Mango

Mango "meyvelerin kralı" olarak bilinir ve biz de buna katılıyoruz. Sulu ve tatlı eti çok lezzetlidir ve 4000 yılı aşkın süredir yetiştirilmektedir. Mango ve içerdiği besin maddelerinin bağışıklık, sindirim sistemi sağlığı ve görme yeteneği gibi sağlık yararları ile bağlantılı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ayrıca hücrelerinizi serbest radikal hasarına karşı koruyan antioksidanlar bakımından da zengindir. Yüksek C vitamini içeriğine sahiptir ve bu vitamin kolajen yapımı için gerekli olduğundan size sağlıklı saç ve cilt sağlayabilir. Bu yüzden onu mango duş jeli gibi doğal cilt bakım ürünlerinde bulabilmenizin nedeni de muhtemelen budur.

Süt

Uykuya dalmak için ılık bir bardak süt içmek çok eski bir yöntemdir. Ve sizin için de işe yarayabilir. Süt son derece besleyicidir ve peynir, krema, tereyağı ve yoğurt gibi çok çeşitli yiyeceklerde kullanıldığı bilinmektedir. Süt ayrıca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besin maddesine sahiptir. Sütün cilt için bazı faydaları vardır ve bir çalışma sütün ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve yeni hücre büyümesini teşvik etmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. İşte bu yüzden bazen süt sabununda da kullanılır.

Nane

Nanenin çeşitli formları olduğunu biliyoruz ve serinletici, yatıştırıcı hissini seviyoruz. Ancak bu ferahlatıcı bitkinin, cildinize sürmek ve nefesinizi açmak için kullanıldığı çok daha fazla özelliği var. Nane genellikle naneli duş jeli ve naneli sabun gibi doğal cilt bakım ürünlerinde karşımıza çıkar. Cildinizi yatıştıran ve sakinleştiren bir madde içerir ve A vitamini içerdiği için cilt dokunuzu güçlendirebilir ve hatta yağlanmayı azaltabilir.

Zeytin

Pek çok tarifin zeytinyağı ile başladığını bilirsiniz ve hepimiz bunun bizim için sağlıklı olduğunu biliyoruz. Ancak zeytinyağının başka pek çok faydası vardır, bu nedenle zeytin duş jeli ve zeytin sabunu gibi doğal cilt bakım ürünlerinde de kullanılır. Zeytinyağı serbest radikalleri hedef alan bir antioksidandır ve erken yaşlanmayı bile önleyebilmesi mümkündür. Yağ ayrıca çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olan A, D, E ve K vitaminleri açısından da zengindir. Ayrıca, zeytinyağının cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için sıklıkla kullanıldığını muhtemelen biliyorsunuzdur.

Orkide

Orkideden daha güzel, daha tatlı kokan bir çiçek olduğunu düşünmüyoruz. Güzelliği bir yana, yağları doğal cilt bakımı için mükemmeldir çünkü pek çok faydası vardır. Yağ, cildiniz için iyi olan kalsiyum, magnezyum ve çinko içerir. Cildinizi nemlendirir ve rahatlatır.

Palmiye meyvesi

Palmiye yağı batı ve güneybatı Afrika'dan geliyor ve neredeyse 5.000 yıldır kullanıyoruz. Cildiniz için antioksidan ve nemlendirici faydaları olduğu için birçok gıda ve doğal cilt bakım ürününde kullanıyoruz.

Şakayık

Şakayık, adını nasıl aldığına dair birçok hikâyenin anlatıldığı muhteşem bir tarihe sahiptir. Bunlardan biri, Zeus'un Paeon'u güzel bir çiçeğe, şakayığa dönüştürerek hayatını kurtardığı Yunan mitolojisinden gelmektedir. Şakayıklar pek çok rengi olan güzel, hoş kokulu, çiçekli bitkilerdir. Ayrıca güçlü antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleri nedeniyle yüzyıllardır Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Gül yağı

Güller hayatımızda her zaman önemli olmuştur. Hatta onlar hakkında yazılmış şiirler bile vardır. Onları özellikle gül yağı sabununda bulabileceğiniz muhteşem kokularıyla tanıyoruz. Gül yağının cilt için de birçok faydası vardır. Gül esansiyel yağının antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olabileceğini ve hatta anti-enflamatuvar özelliklere sahip olabileceğini bulduk. Bu muhteşem çiçeğin yağının nemlendirici ve besleyici olduğu da bilinmektedir.

Deniz tuzu

Hepimiz biliyoruz ki bir tutam tuzun olmadığı yaşam tatsızdır. Yemeklerin tadını güzelleştirmesinin yanı sıra, deniz tuzu cilt için başka birçok potansiyel faydaya da sahiptir. Deniz tuzu ile normal tuz arasında bir fark vardır. Deniz tuzu magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum açısından zengindir. Cilt için deniz tuzu, cildinizin nemini korumasına, yağ üretimini dengelemesine ve doğal olarak pul pul dökülmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle deniz tuzu duş jeli ve deniz tuzu sabunu gibi doğal cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

ÖNERİLENLER

PALMOLIVE AROMA MOMENTS

 

KEŞFET

Doğayla Bütünleş

Devamını Oku

Kokular & İçerikler

Devamını Oku