KORUMA

Ellerinizi Nasıl Yıkamalısınız?

GİRİŞ

 

Ellerimizi yıkamak, virüslerin yayılmasını önlemenin ve ailemizin sağlığını korumanın en etkili yollarından biridir. El hijyeninin neden bu kadar önemli olduğunu, ne zaman yıkanması gerektiğini ve ellerinizi tertemiz tutmak için en iyi tekniği keşfedin.

EL HİJYENİ NEDEN ÖNEMLİ?

 

Günlük hayatımızı sürdürürken ellerimiz yaklaşık 600.000 çeşit mikropla temas eder. Bu mikropların sadece küçük bir kısmı bizim için zararlı olsa da ellerimizi gün boyunca düzenli olarak yıkamamız hayati önem taşımaktadır. Bu da grip gibi virüslerin yayılmasını en aza indirmenin en etkili yoludur.

ELLERİNİZİ NASIL UYGUN ŞEKİLDE YIKAMALISINIZ?

 

Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tamamen temiz olduklarından emin olmak için ellerinizi 20 saniye boyunca yıkamanızı tavsiye ediyor. Ellerinizi musluktan akan taze, ılık suyla ıslatarak başlayın ve her iki elinizi de tamamen kaplayacak kadar sabun uygulayın. Ellerinizi birbirine sürtün, ardından bir elinizle diğer elinizin arkasını sabunla ovun. Parmaklarınızın arasını temizleyin ve ardından diğer elinizde tekrarlayın. Parmaklarınızın arkasını avuç içlerinize sürtmeden önce ellerinizi birbirine sürtün ve parmaklarınızın arasını temizleyin. Ardından diğer elinizi kullanarak başparmağınızı ovun ve aynısını diğer başparmağınızla yapın. Son olarak parmak uçlarınızı diğer elinizin avuç içine sürün, diğer elinizle tekrarlayın ve ılık suyla durulayın. Evinizin dışındaysanız ellerinizi tek kullanımlık bir havluyla iyice kurulayın.

EL YIKARKEN ÇOĞUNLUKLA GÖZDEN KAÇIRILANLAR

 

El yıkama sırasında en sık gözden kaçan bölgeler, parmak uçları, avuç içleri ve başparmaklardır. Ellerin bu bölgeleri hala bakteri taşıyabilir, bu nedenle bu bölgeleri iyice yıkamanız önemlidir.

EL YIKAMA TALİMATLARI

 

  1. Adım: Ellerinizi musluktan akan taze, ılık suyla ıslatarak başlayın ve her iki elinizi de tamamen kaplayacak kadar sabunlayın.
  2. Adım: Ellerinizi birbirine sürtün, ardından bir elinizle diğer elinizin arkasını sabunla ovun.
  3. Adım: Parmaklarınızın arasını temizleyin ve ardından diğer elinizde tekrarlayın.
  4. Adım: Parmaklarınızın arkasını avuç içlerinize sürtmeden önce ellerinizi birbirine sürtün ve parmaklarınızın arasını temizleyin.
  5. Adım: Ardından diğer elinizi kullanarak başparmağınızı ovun ve aynı işlemi diğer başparmağınızla da tekrarlayın.
  6. Adım: Son olarak parmak uçlarınızı diğer elinizin avuç içine sürterek işlemi diğer elinizle tekrarlayın ve ılık suyla durulayın. Bu işlemin tamamı 20 saniye sürmelidir.
  7. Adım: Evinizin dışındaysanız ellerinizi tek kullanımlık bir havluyla iyice kurulayın.

 

ÖNERİLENLER

PALMOLIVE AROMA SENSATIONS

 

KEŞFET

Doğayla Bütünleş

Devamını Oku

Kokular & İçerikler

Devamını Oku